Autoři citátů » Harrison George

Autoři citátů » Harrison George

Harrison George

»Přehled citátů

·Žil: 1943-2001

·Význam: britský hudební skladatel, kytarista a zpěvák

·Popis: V raném mládí se učil hrát na kytaru, v roce 1955 se seznámil s Paulem McCartneym a ten ho o dva roky později doporučil Johnu Lennonovi. Z této sestavy vzešla později skupina The Beatles. I když byl Harrison v Beatles spíše mužem v pozadí, zastíněn autorskou dvojicí Lennon – McCartney, ovlivnil vývoj skupiny naprosto zásadním způsobem. Johna Lennona naučil hrát na kytaru, přivedl členy souboru k indické hudbě a k orientálnímu mysticismu a vůbec se celkově zasloužil se o přísun indické kultury do Evropy. Sám hrál výborně na indický strunný nástroj sitar, podporoval i hnutí Hare Krišna.
O svém skladatelském talentu přesvědčil už v době svého působení ve skupině The Beatles při vzniku písně Something z alba Abbey Road. Ještě za existence The Beatles, složil Harrison hudbu k filmu Wonderwall a vydal album Electronic Sound. Sólovou kariéru zahájil v roce 1970 vydaným trojalbem All Things Must Pass, které obsahovalo hit My Sweet Lord.
1. srpna 1971 se v newyorské Madison Square Garden konaly z Harrisonova popudu dva charitativní koncerty pro Bangladéš, na kterých vystoupila řada předních hudebníků. Po vydání alba Gone Troppo se Harrison začal věnovat především své společnosti Handmade Films. Roku 1987 se však do mezinárodních žebříčků vrátil se dvěma singly z alba Cloud Nine.
Roku 1997 podstoupil Harrison léčení rakoviny hrtanu, v roce 2001 u něj lékaři zjistili rakovinu plic a nádor na mozku. Těmto onemocněním na konci listopadu podlehl.


Spodek

Stránka generována 22.5.2024 20:22:41.